Лайм-бореліоз

Дата: 30.05.2019 15:03

Літнє тепло манить людей на прогулянки до лісу та парків. В цей період зростає активність  кліщів, які є перенощиками багатьох хвороб, а зокрема лайм-бореліозу.

Лайм-Бореліоз: інфекція, яка переноситься кліщами й при відсутності своєчасного лікування може спричинити інвалідність(втрату зору, параліч, захворювання серця та суглобів).

Найчастіше кліщі прикріплюються до одягу людини, коли вона торкається гілок кущів або сидить на траві.

Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування в лісі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах.

Кліщі можуть потрапити до житла людини з букетами квітів, а також знаходячись на собаках та інших тваринах.

Улюблені місця укусу кліща: живіт, верхні та нижні кінцівки, голова та шия.Через певний період часу на тілі, після укусу кліща, з’являється кільцеподібна пляма червоного кольору, різної форми та розмірів, може підвищуватись температура тіла, з’являтися болі в суглобах, неприємні відчуття в серці, парези периферичних нервів. На це потрібно звертати особливу увагу та вчасно звертатися за медичною допомогою.

Профілактика бореліозу:

*  Використовуйте засоби для відлякування кліщів-репеленти.

*  При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, одягати світлий однотонний, з

довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити

повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором.

*  Постійно проводьте само-та взаємо огляди під час прогулянки або роботи через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. При виявленні кліщів, які присмокталися, обов’язково їх видалити.

*  Місце для привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу, в радіусі 20-25 метрів.

* Вдома слід одразу змінити одяг та білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому.

Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.

Як видалити кліща:

* Звернутись до найближчого лікувального закладу (амбулаторія, ФАП, поліклініка, травмпункт, лікарня) для кваліфікованого видалення кліща.

* При відсутності такої можливості видалення потрібно провести самостійно, одним з таких способів: обережно захопити кліща тупим пінцетом або пальцями, обгорнутими марлею, чи з допомогою нитки ,ближче до хоботка та потягти перпендикулярно, розхитуючи його при цьому за або проти годинникової стрілки, поки він не відчепиться від шкіри.

* якщо хоботок або голівка залишилися, їх необхідно видалити продезинфікованою голкою.

* після видалення місце присмоктування необхідно обробити антисептичним засобом.

Не слід !!!

прикладати до місця укусу компреси, олійні розчини.

Припікати кліща.

Тиснути кліща пальцями, торкатись «голими» руками.

Дії після укусу кліща:

Необхідно звернутись до лікаря для огляду та призначення екстреної профілактики антибіотиками.

Своєчасне призначення та вживання антибіотика попереджує ряд захворювань, що передаються через укус кліща (Лайм-бореліоз, анаплазмоз, бабезіоз та інші) та ускладнень, які можуть виникати у випадку відсутності своєчасного специфічного лікування.

Підготувала завідувач інфекційним відділенням Р.М.Костюченко